Abracon Corporation AST3TQ53-V-10.000MHZ-1-C
AST3TQ53-V-10.000MHZ-1-C picture photo
Mfg. Part Number
AST3TQ53-V-10.000MHZ-1-C
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCTCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
AST3TQ53-V-10.000MHZ-1-C.pdf
Availability of AST3TQ53-V-10.000MHZ-1-C
QUANTITY
AST3TQ53-V-10.000MHZ-1-C Order Process
Ship out your order
Specifications of AST3TQ53-V-10.000MHZ-1-C
Internal Part NumberEIS-AST3TQ53-V-10.000MHZ-1-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAST3TQ53.pdfAST3TQ53.stp
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesAST3TQ53
PackagingCut Strip
TypeVCTCXO
Frequency10MHz
Function-
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppb
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.083" (2.10mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AST3TQ53-V-10.000MHZ-1-C
Related LinksAST3TQ53-V-1, AST3TQ53-V-10.000MHZ-1-C Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AST3TQ53-V-10.000MHZ-1-C Details Description
Related parts for AST3TQ53-V-10.000MHZ-1-C
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 75NS 56TSOP datasheet.pdf
TERMINAL TURRET DOUBLE END .051" datasheet.pdf
TERM RING EXP VYL 8AWG 3/8 datasheet.pdf
CONN PIN 22-26AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
COVER datasheet.pdf
508 TB PLG PLUG 90 datasheet.pdf
CONTROL LOG 32 IN 28OUT 100-240V datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf