Atmel AT24C256-10TU-2.7
AT24C256-10TU-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
AT24C256-10TU-2.7
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 1MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
AT24C256-10TU-2.7.pdf
Availability of AT24C256-10TU-2.7
QUANTITY
AT24C256-10TU-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C256-10TU-2.7
Internal Part NumberEIS-AT24C256-10TU-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Memory TypeEEPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C256-10TU-2.7
Related LinksAT24C256, AT24C256-10TU-2.7 Datasheet, Atmel Distributor
AT24C256-10TU-2.7 Details Description
Related parts for AT24C256-10TU-2.7
IC REG LDO 3V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 200MW 1005 datasheet.pdf
TRANS PNP 250V 0.05A SOT23 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf