Atmel AT24C512N-10SU-2.7
AT24C512N-10SU-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
AT24C512N-10SU-2.7
Brief Description
IC EEPROM 512KBIT 1MHZ 8SOIC
Datasheet Download
AT24C512N-10SU-2.7.pdf
Availability of AT24C512N-10SU-2.7
QUANTITY
AT24C512N-10SU-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C512N-10SU-2.7
Internal Part NumberEIS-AT24C512N-10SU-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Memory TypeEEPROM
Memory Size512K (64K x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C512N-10SU-2.7
Related LinksAT24C512N, AT24C512N-10SU-2.7 Datasheet, Atmel Distributor
AT24C512N-10SU-2.7 Details Description
Related parts for AT24C512N-10SU-2.7
Crystal 31.2500kHz 100ppm 11pF 35 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 7A QC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 8COND 0.093 SILVER 500' datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 900MA 550 MOHM datasheet.pdf
CABLE TIE RELEASABLE:NYL NATURAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H GOLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F M28 datasheet.pdf