Atmel AT24CS01-MAHM-E
AT24CS01-MAHM-E picture photo
Mfg. Part Number
AT24CS01-MAHM-E
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 1KBIT 1MHZ 8UDFN
Datasheet Download
AT24CS01-MAHM-E.pdf
Availability of AT24CS01-MAHM-E
QUANTITY
AT24CS01-MAHM-E Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24CS01-MAHM-E
Internal Part NumberEIS-AT24CS01-MAHM-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTape and Reel Label Update 10/Feb/2015
Standard Package15,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size1K (128 x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-UDFN (2x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24CS01-MAHM-E
Related LinksAT24CS0, AT24CS01-MAHM-E Datasheet, Atmel Distributor
AT24CS01-MAHM-E Details Description
Related parts for AT24CS01-MAHM-E
TERM RING NON INS 16-14AWG datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 500MW DO35 datasheet.pdf
SLEEVE ONLY DISS FOR 6OZ BOTTLE datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 12NS 48FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
IC ANTENNA AMP AM/FM 28QFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf