Atmel AT27BV1024-15JC
AT27BV1024-15JC picture photo
Mfg. Part Number
AT27BV1024-15JC
Brief Description
IC OTP 1MBIT 150NS 44PLCC
Datasheet Download
AT27BV1024-15JC.pdf
Availability of AT27BV1024-15JC
QUANTITY
AT27BV1024-15JC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27BV1024-15JC
Internal Part NumberEIS-AT27BV1024-15JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package27
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size1M (64K x 16)
Speed150ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC (16.59x16.59)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27BV1024-15JC
Related LinksAT27BV1, AT27BV1024-15JC Datasheet, Atmel Distributor
AT27BV1024-15JC Details Description
Related parts for AT27BV1024-15JC
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 7POS R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
PULSE LOCK PLUG HSG 10P YELLOW datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 2W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf