Atmel AT27C1024-12VI
AT27C1024-12VI picture photo
Mfg. Part Number
AT27C1024-12VI
Brief Description
IC OTP 1MBIT 120NS 40VSOP
Datasheet Download
AT27C1024-12VI.pdf
Availability of AT27C1024-12VI
QUANTITY
AT27C1024-12VI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27C1024-12VI
Internal Part NumberEIS-AT27C1024-12VI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Series-
PackagingTray
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size1M (64K x 16)
Speed120ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
Supplier Device Package40-VSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27C1024-12VI
Related LinksAT27C10, AT27C1024-12VI Datasheet, Atmel Distributor
AT27C1024-12VI Details Description
Related parts for AT27C1024-12VI
BATTERY PACK NIMH 12.0V 750MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf