Atmel AT43301-AU
AT43301-AU picture photo
Mfg. Part Number
AT43301-AU
Manufacturer
Product Category
Interface - Controllers
Brief Description
IC USB HUB CTRLR 4PORT 32LQFP
Datasheet Download
AT43301-AU.pdf
Availability of AT43301-AU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT43301-AU Order Process
Ship out your order
Specifications of AT43301-AU
Internal Part NumberEIS-AT43301-AU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Controllers
Series-
PackagingTray
ProtocolUSB
FunctionHub Controller
InterfaceUSB
Standards-
Voltage - Supply4.4 V ~ 5.25 V
Current - Supply24mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-LQFP
Supplier Device Package32-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT43301-AU
Related LinksAT433, AT43301-AU Datasheet, Atmel Distributor
AT43301-AU Details Description
Related parts for AT43301-AU
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 10POS 30AU datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 3KV N2200 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 3A DPAK datasheet.pdf
RES 100 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.76K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-3.63V 73W datasheet.pdf
5 V Slew-Rate Limited Half- and Full-Duplex RS-485/RS-422 Transceivers IC datasheet.pdf