Atmel AT93C66-10PI-1.8
AT93C66-10PI-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT93C66-10PI-1.8
Brief Description
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8DIP
Datasheet Download
AT93C66-10PI-1.8.pdf
Availability of AT93C66-10PI-1.8
QUANTITY
AT93C66-10PI-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT93C66-10PI-1.8
Internal Part NumberEIS-AT93C66-10PI-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Memory TypeEEPROM
Memory Size4K (512 x 8 or 256 x 16)
Speed250kHz, 1MHz, 2MHz
InterfaceMicrowire, 3-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT93C66-10PI-1.8
Related LinksAT93C66-, AT93C66-10PI-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT93C66-10PI-1.8 Details Description
Related parts for AT93C66-10PI-1.8
HEX STANDOFF 4-40 ALUM 1-3/8" datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
CAP MICA 130PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 72LFCSP datasheet.pdf
UNIV MAT TRIM KIT 42"X72" ALUM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.2A 110 MOHM SMD datasheet.pdf