Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-01E-25-C1-R0
ATS-01E-25-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-01E-25-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT
Datasheet Download
ATS-01E-25-C1-R0.pdf
Availability of ATS-01E-25-C1-R0
QUANTITY
ATS-01E-25-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-01E-25-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-01E-25-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.25°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-01E-25-C1-R0
Related LinksATS-01E-, ATS-01E-25-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-01E-25-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-01E-25-C1-R0
JACK SCREW HEX 4-40 1=2 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 15POS SGL GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 500HZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 5NS 44TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 5% 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN CABLE 5CONDCTR datasheet.pdf
IC PROM PROG C-TEMP 5V 8-DIP datasheet.pdf