Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-04A-208-C1-R0
ATS-04A-208-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-04A-208-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 70X70X6MM XCUT
Datasheet Download
ATS-04A-208-C1-R0.pdf
Availability of ATS-04A-208-C1-R0
QUANTITY
ATS-04A-208-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-04A-208-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-04A-208-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.236" (6.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.49°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-04A-208-C1-R0
Related LinksATS-04A-, ATS-04A-208-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-04A-208-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-04A-208-C1-R0
ALLIGATOR CLIP INSULATED BLACK datasheet.pdf
ADAPTER FOR TB5560 TRUNKING BOX datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 35POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM SMD AU 12POS datasheet.pdf
LED ARRAY WARM WHITE 2700K 370LM datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 208K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.953 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM datasheet.pdf