Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-09E-138-C2-R0
ATS-09E-138-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-09E-138-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-09E-138-C2-R0.pdf
Availability of ATS-09E-138-C2-R0
QUANTITY
ATS-09E-138-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-09E-138-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-09E-138-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.590" (15.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.18°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-09E-138-C2-R0
Related LinksATS-09E-, ATS-09E-138-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-09E-138-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-09E-138-C2-R0
IC OPAMP GP 130KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 5"XNH A VFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf
CONN HDR 28POS SLVR TH/RA datasheet.pdf