Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10B-184-C3-R0
ATS-10B-184-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10B-184-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-10B-184-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10B-184-C3-R0
QUANTITY
ATS-10B-184-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10B-184-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10B-184-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.24°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10B-184-C3-R0
Related LinksATS-10B-, ATS-10B-184-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10B-184-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10B-184-C3-R0
IC CODE HOPP ENCODR 15FUNC 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 48.1 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 16KB FLASH 33HVQFN datasheet.pdf
18 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 18POS THRUHL datasheet.pdf