Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-1106-C1-R0
ATS-1106-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-1106-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
1/2 BRICK HEATSINK 61X58X22.9MM
Datasheet Download
ATS-1106-C1-R0.pdf
Availability of ATS-1106-C1-R0
QUANTITY
ATS-1106-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-1106-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-1106-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriesmaxiFLOW
TypeTop Mount
Package CooledHalf Brick DC/DC Converter
Attachment MethodBolt On
ShapeRectangular, Angled Fins
Length2.402" (61.00mm)
Width2.323" (59.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.902" (22.90mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow1.3°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishGold Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-1106-C1-R0
Related LinksATS-110, ATS-1106-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-1106-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-1106-C1-R0
IC DAC 14BIT 8CHAN 5V 64LFCSP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV DARL 4SOIC datasheet.pdf
MEGOHMMETER HND CRANKD 1000V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
ZMOTION BUNDLE W/NICERA 8SOIC datasheet.pdf
RES 2.77K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 38POS GOLD datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf