Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-11F-16-C2-R0
ATS-11F-16-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-11F-16-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-11F-16-C2-R0.pdf
Availability of ATS-11F-16-C2-R0
QUANTITY
ATS-11F-16-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-11F-16-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-11F-16-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.08°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-11F-16-C2-R0
Related LinksATS-11F-, ATS-11F-16-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-11F-16-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-11F-16-C2-R0
TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 datasheet.pdf
FUSE AUTO 10A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
Crystal 16.9344MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 24.13MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.191 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC TUNER CABLE/STB 32HVQFN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 30W datasheet.pdf