Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12B-103-C3-R1
ATS-12B-103-C3-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12B-103-C3-R1
Brief Description
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-12B-103-C3-R1.pdf
Availability of ATS-12B-103-C3-R1
QUANTITY
ATS-12B-103-C3-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12B-103-C3-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-12B-103-C3-R1
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow27.78°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12B-103-C3-R1
Related LinksATS-12B-, ATS-12B-103-C3-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12B-103-C3-R1 Details Description
Related parts for ATS-12B-103-C3-R1
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% 1210 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 2KV 10A datasheet.pdf
9V FEMALE SNAP 4-SIDED HVY-DUTY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 2W DO204AL datasheet.pdf