Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12H-207-C3-R0
ATS-12H-207-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12H-207-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-12H-207-C3-R0.pdf
Availability of ATS-12H-207-C3-R0
QUANTITY
ATS-12H-207-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12H-207-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12H-207-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.472" (12.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.47°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12H-207-C3-R0
Related LinksATS-12H-, ATS-12H-207-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12H-207-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-12H-207-C3-R0
RES SMD 430 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC SMA datasheet.pdf
RES 11.0K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 450A 250V datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 128K 400KHZ VCSP50L2 datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 28AWG 100' datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf