Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-13A-183-C2-R0
ATS-13A-183-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-13A-183-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-13A-183-C2-R0.pdf
Availability of ATS-13A-183-C2-R0
QUANTITY
ATS-13A-183-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-13A-183-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-13A-183-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.37°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-13A-183-C2-R0
Related LinksATS-13A-, ATS-13A-183-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-13A-183-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-13A-183-C2-R0
CONN RECPT 21POS .100 22-26 15AU datasheet.pdf
KNOB BLK/MATTE.625"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 61.01VC SMT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
RELAY SSR 50V 3A 4-24VDC datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf