Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-14A-42-C1-R0
ATS-14A-42-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-14A-42-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM
Datasheet Download
ATS-14A-42-C1-R0.pdf
Availability of ATS-14A-42-C1-R0
QUANTITY
ATS-14A-42-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-14A-42-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-14A-42-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width2.400" (60.96mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.900" (22.86mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.3°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-14A-42-C1-R0
Related LinksATS-14A-, ATS-14A-42-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-14A-42-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-14A-42-C1-R0
FLEX CABLE - AFF12A/AF12/AFF12A datasheet.pdf
CONN RECEPT 5POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 0503 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
0.755 VERT HDR W/O MTG HOLE datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf