Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15A-49-C2-R0
ATS-15A-49-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15A-49-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-15A-49-C2-R0.pdf
Availability of ATS-15A-49-C2-R0
QUANTITY
ATS-15A-49-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15A-49-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15A-49-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.36°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15A-49-C2-R0
Related LinksATS-15A-, ATS-15A-49-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15A-49-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-15A-49-C2-R0
IC REG BUCK BOOST ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
RP BKAD 2&3 C PLUG DUST CAP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
EX2 DEBURRING WHEEL 12" 9S FIN datasheet.pdf