Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15F-159-C3-R0
ATS-15F-159-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15F-159-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-15F-159-C3-R0.pdf
Availability of ATS-15F-159-C3-R0
QUANTITY
ATS-15F-159-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15F-159-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15F-159-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.78°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15F-159-C3-R0
Related LinksATS-15F-, ATS-15F-159-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15F-159-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-15F-159-C3-R0
IC OPAMP VID SGL 100MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 100MA 12V datasheet.pdf
IC PFC CTRLR BUCK 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.23 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 16WLP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf