Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-15G-197-C1-R0
ATS-15G-197-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-15G-197-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-15G-197-C1-R0.pdf
Availability of ATS-15G-197-C1-R0
QUANTITY
ATS-15G-197-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-15G-197-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-15G-197-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.86°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-15G-197-C1-R0
Related LinksATS-15G-, ATS-15G-197-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-15G-197-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-15G-197-C1-R0
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14-DIP datasheet.pdf
RESONATOR SAW 915MHZ SMD datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.15W TH datasheet.pdf
IC DVR LCD BKLT INVERTER 20-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
MOUNTING HOLE CABLE TIES datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TOOLING APPLICATOR datasheet.pdf
330UF 450V 35X105MM 105C 5000H datasheet.pdf