Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16C-85-C2-R0
ATS-16C-85-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16C-85-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-16C-85-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16C-85-C2-R0
QUANTITY
ATS-16C-85-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16C-85-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16C-85-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow23.98°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16C-85-C2-R0
Related LinksATS-16C-, ATS-16C-85-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16C-85-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16C-85-C2-R0
CAP CER 1500PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 3.09V SC-70 datasheet.pdf
IC PFC/PWM CONTROLLER 20SOIC datasheet.pdf
IC FIFO 512X18 SYNC 25NS 64-TQFP datasheet.pdf
OSC XO 28.63636MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A DL 38TSSOP datasheet.pdf
BLZP 5.00/14/270LR SN BK BX datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V 1AH NIMH datasheet.pdf