Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16F-89-C2-R0
ATS-16F-89-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16F-89-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-16F-89-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16F-89-C2-R0
QUANTITY
ATS-16F-89-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16F-89-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16F-89-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.94°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16F-89-C2-R0
Related LinksATS-16F-, ATS-16F-89-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16F-89-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16F-89-C2-R0
THERMISTOR NTC 47K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 200MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 5% 1210 datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 200MM 1.37 datasheet.pdf
SWITCH MAGNETIC NO 5.0 30V datasheet.pdf
INPUT FILTER 18.5KW 200V datasheet.pdf
RES 953K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1/8" 4.63" datasheet.pdf