Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-16H-206-C2-R0
ATS-16H-206-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-16H-206-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-16H-206-C2-R0.pdf
Availability of ATS-16H-206-C2-R0
QUANTITY
ATS-16H-206-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-16H-206-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-16H-206-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.71°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-16H-206-C2-R0
Related LinksATS-16H-, ATS-16H-206-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-16H-206-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-16H-206-C2-R0
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SAR REGISTER 20DIP datasheet.pdf
CONN HDR 30POS BRD EDGE .100 AU datasheet.pdf
DIODE PIN RF 50V 1A MINIPAK datasheet.pdf
POT 2.5K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 3.9W 0603 datasheet.pdf