Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-17B-36-C1-R0
ATS-17B-36-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-17B-36-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM
Datasheet Download
ATS-17B-36-C1-R0.pdf
Availability of ATS-17B-36-C1-R0
QUANTITY
ATS-17B-36-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-17B-36-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-17B-36-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.450" (11.43mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.81°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-17B-36-C1-R0
Related LinksATS-17B-, ATS-17B-36-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-17B-36-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-17B-36-C1-R0
RES 4.0K OHM 5%10W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR DPAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
RETAINING RING datasheet.pdf
50SR SCREWLOCK KIT,BULK,FEMAL datasheet.pdf
MKP 5UF 5% 700VDC DRAWING T6 datasheet.pdf