Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18A-194-C1-R0
ATS-18A-194-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18A-194-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-18A-194-C1-R0.pdf
Availability of ATS-18A-194-C1-R0
QUANTITY
ATS-18A-194-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18A-194-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18A-194-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.02°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18A-194-C1-R0
Related LinksATS-18A-, ATS-18A-194-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18A-194-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-18A-194-C1-R0
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 274KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SHELF FIXED 7X17.5X1.72" BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
RES SMD 2.58KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CABLE 10COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf