Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18B-29-C3-R0
ATS-18B-29-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18B-29-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-18B-29-C3-R0.pdf
Availability of ATS-18B-29-C3-R0
QUANTITY
ATS-18B-29-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18B-29-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18B-29-C3-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.756" (70.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.61°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18B-29-C3-R0
Related LinksATS-18B-, ATS-18B-29-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18B-29-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-18B-29-C3-R0
IC REG LDO 9V 1A SC63 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.05A 270 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
IC BATTERY MONITOR LI+ FLIPCHIP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf