Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18E-162-C3-R0
ATS-18E-162-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18E-162-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-18E-162-C3-R0.pdf
Availability of ATS-18E-162-C3-R0
QUANTITY
ATS-18E-162-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18E-162-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18E-162-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.7°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18E-162-C3-R0
Related LinksATS-18E-, ATS-18E-162-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18E-162-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-18E-162-C3-R0
RES SMD 750 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW MSD datasheet.pdf
CONVER DC/DC 0.75 3.63V @ 6A SIP datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
LED COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 4A 125V datasheet.pdf