Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20A-177-C1-R0
ATS-20A-177-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20A-177-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB
Datasheet Download
ATS-20A-177-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20A-177-C1-R0
QUANTITY
ATS-20A-177-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20A-177-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20A-177-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.18°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20A-177-C1-R0
Related LinksATS-20A-, ATS-20A-177-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20A-177-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20A-177-C1-R0
CONV DC/DC 2A 0.9-3.6V OUT VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 344VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SHORT LEVER SPDT 16A QC datasheet.pdf