Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20G-171-C3-R0
ATS-20G-171-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20G-171-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-20G-171-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20G-171-C3-R0
QUANTITY
ATS-20G-171-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20G-171-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20G-171-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.52°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20G-171-C3-R0
Related LinksATS-20G-, ATS-20G-171-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20G-171-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20G-171-C3-R0
IC DAC 12BIT QUAD SRL LP 16-DIP datasheet.pdf
Connector Header 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CABLE CONNECTOR 31X6.5 PG-29 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 5NS 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 3.3V 77W datasheet.pdf
SL-SMT5.00/14/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf