Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20G-193-C3-R0
ATS-20G-193-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20G-193-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-20G-193-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20G-193-C3-R0
QUANTITY
ATS-20G-193-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20G-193-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20G-193-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.236" (6.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow21.29°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20G-193-C3-R0
Related LinksATS-20G-, ATS-20G-193-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20G-193-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20G-193-C3-R0
RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 710KHZ RRO 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 20% 1507 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA UMD2 datasheet.pdf
SL-SMT5.08/11/180 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX CLEAR TRANSP 12" datasheet.pdf