Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-52375G-C2-R0
ATS-52375G-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-52375G-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEAT SINK 37.5 X 37.5 X 12.5MM
Datasheet Download
ATS-52375G-C2-R0.pdf
Availability of ATS-52375G-C2-R0
QUANTITY
ATS-52375G-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-52375G-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-52375G-C2-R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmaxiFLOW™ Heat Sinks
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriesmaxiFLOW
TypeTop Mount
Package CooledBGA
Attachment MethodThermal Tape, Adhesive (Included)
ShapeSquare, Angled Fins
Length1.476" (37.50mm)
Width1.476" (37.50mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.492" (12.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.8°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-52375G-C2-R0
Related LinksATS-5237, ATS-52375G-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-52375G-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-52375G-C2-R0
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 2.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONN CARD GUIDE DOUBLE SLOT datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
LED 2MM PRISM B 13" HYSOL LENS datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:24 200MHZ 48SSOP datasheet.pdf
IC FRAM 256KBIT 70NS 28SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 51MA 16.8 OHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf