Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-55150W-C0-R0
ATS-55150W-C0-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-55150W-C0-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 15X15X24.5MM W/OUT TIM
Datasheet Download
ATS-55150W-C0-R0.pdf
Availability of ATS-55150W-C0-R0
QUANTITY
ATS-55150W-C0-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-55150W-C0-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-55150W-C0-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series-
TypeTop Mount
Package CooledBGA
Attachment MethodThermal Tape, Adhesive (Not Included)
ShapeSquare, Fins
Length0.590" (14.99mm)
Width0.590" (14.99mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.964" (24.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.7°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlack Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-55150W-C0-R0
Related LinksATS-5515, ATS-55150W-C0-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-55150W-C0-R0 Details Description
Related parts for ATS-55150W-C0-R0
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 100POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CAP ARRAY 10PF 50V NP0 0504 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
QT7040S WHITE Q TAG datasheet.pdf
CONN 14POS 0.8MM SMT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT363 datasheet.pdf
220UF 50V 10X25MM 105C 7000H datasheet.pdf