Atmel ATSAMD20J15A-MN
ATSAMD20J15A-MN picture photo
Mfg. Part Number
ATSAMD20J15A-MN
Brief Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
ATSAMD20J15A-MN.pdf
Availability of ATSAMD20J15A-MN
QUANTITY
ATSAMD20J15A-MN Order Process
Ship out your order
Specifications of ATSAMD20J15A-MN
Internal Part NumberEIS-ATSAMD20J15A-MN
PCN Design/SpecificationATSAMD20 Errata Update 20/Jan/2015
Standard Package1,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSAM D20J
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M0+
Core Size32-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.62 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 20x12b, D/A 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATSAMD20J15A-MN
Related LinksATSAMD2, ATSAMD20J15A-MN Datasheet, Atmel Distributor
ATSAMD20J15A-MN Details Description
Related parts for ATSAMD20J15A-MN
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V datasheet.pdf
VOLTMETER 85-264VAC LED PANEL MT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 140MH 100MA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf