Atmel ATTINY85-20SI
ATTINY85-20SI picture photo
Mfg. Part Number
ATTINY85-20SI
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8SOIC
Datasheet Download
ATTINY85-20SI.pdf
Availability of ATTINY85-20SI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ATTINY85-20SI Order Process
Ship out your order
Specifications of ATTINY85-20SI
Internal Part NumberEIS-ATTINY85-20SI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)6 (Time on Label)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package95
SeriesAVR® ATtiny
PackagingTube
Core ProcessorAVR
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityUSI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O6
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATTINY85-20SI
Related LinksATTINY, ATTINY85-20SI Datasheet, Atmel Distributor
ATTINY85-20SI Details Description
Related parts for ATTINY85-20SI
CAP TANT POLY 22UF 10V 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 35NS 64TQFP datasheet.pdf
IC PLC PSOC CMOS 28SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PIN datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 20POS 1MM R/A datasheet.pdf