Artesyn Embedded Technologies AV60C-048L-120F12
AV60C-048L-120F12 picture photo
Mfg. Part Number
AV60C-048L-120F12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 150W 48VIN 12V POS-EN
Datasheet Download
AV60C-048L-120F12.pdf
Availability of AV60C-048L-120F12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AV60C-048L-120F12 Order Process
Ship out your order
Specifications of AV60C-048L-120F12
Internal Part NumberEIS-AV60C-048L-120F12
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAV60C
PackagingBulk
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AV60C-048L-120F12
Related LinksAV60C-04, AV60C-048L-120F12 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AV60C-048L-120F12 Details Description
Related parts for AV60C-048L-120F12
IC REG LDO 4V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC TXRX 5V RS232 LP CAPS 24SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.681 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf