ASSMANN WSW Components AWP20-7541-T-R
AWP20-7541-T-R picture photo
Mfg. Part Number
AWP20-7541-T-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET IDC 20POS W/STR TIN
Datasheet Download
AWP20-7541-T-R.pdf
Availability of AWP20-7541-T-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AWP20-7541-T-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWP20-7541-T-R
Internal Part NumberEIS-AWP20-7541-T-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
Standard Package108
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWP20-7541-T-R
Related LinksAWP20-7, AWP20-7541-T-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWP20-7541-T-R Details Description
Related parts for AWP20-7541-T-R
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
LED T-5MM 32.5MM RND 24LED WHT datasheet.pdf
CONN JACK BLKHD YEL FRONT MT datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET ASST W/TRAY 19PC datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN 7POS PIN SLD CUP DOUBLE KEY datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf