GE Critical Power AXA010A0M3Z
AXA010A0M3Z picture photo
Mfg. Part Number
AXA010A0M3Z
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.5V 10A 15W
Datasheet Download
AXA010A0M3Z.pdf
Availability of AXA010A0M3Z
QUANTITY
AXA010A0M3Z Order Process
Ship out your order
Specifications of AXA010A0M3Z
Internal Part NumberEIS-AXA010A0M3Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package126
SeriesAustin Lynx™
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 11.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXA010A0M3Z
Related LinksAXA01, AXA010A0M3Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXA010A0M3Z Details Description
Related parts for AXA010A0M3Z
IC SHIFT REG 8BIT PI-SO 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS STR SHORT T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 5POS datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 25A 300W datasheet.pdf
IC ADV NOTEBOOK I/O LPC 64QFN datasheet.pdf
IC BATT PROTECTION LI-ION 6WDFN datasheet.pdf
FUSE MICRO II BLADE datasheet.pdf
AC/DC CONV 48V 3000W datasheet.pdf