Panasonic Electric Works AXK5S36237YG
AXK5S36237YG picture photo
Mfg. Part Number
AXK5S36237YG
Brief Description
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 36POS
Datasheet Download
AXK5S36237YG.pdf
Availability of AXK5S36237YG
QUANTITY
AXK5S36237YG Order Process
Ship out your order
Specifications of AXK5S36237YG
Internal Part NumberEIS-AXK5S36237YG
How to Read Date Codes
Featured ProductHot New Technologies
SeriesP5KS
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeSocket, Center Strip Contacts
Number of Positions36
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.5mm, 5.5mm, 6.5mm
Height Above Board0.140" (3.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXK5S36237YG
Related LinksAXK5S3, AXK5S36237YG Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AXK5S36237YG Details Description
Related parts for AXK5S36237YG
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT223-6 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 9pF 90 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf