Diodes Incorporated AZ1084CS-3.3TRG1
AZ1084CS-3.3TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AZ1084CS-3.3TRG1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 5A TO263
Datasheet Download
AZ1084CS-3.3TRG1.pdf
Availability of AZ1084CS-3.3TRG1
QUANTITY
AZ1084CS-3.3TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ1084CS-3.3TRG1
Internal Part NumberEIS-AZ1084CS-3.3TRG1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output5A
Voltage - Dropout (Typical)1.35V @ 4.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)5.5A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ1084CS-3.3TRG1
Related LinksAZ1084CS, AZ1084CS-3.3TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ1084CS-3.3TRG1 Details Description
Related parts for AZ1084CS-3.3TRG1
FIXED IND 430UH 36MA 42 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING HSSDDC2 datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 70.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 136-144MHZ TN datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 18POS datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
100UF 40V 9.53X34.93 AXI datasheet.pdf