Diodes Incorporated AZ23C12-7
AZ23C12-7 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C12-7
Brief Description
DIODE ZENER ARRAY 12V SOT23-3
Datasheet Download
AZ23C12-7.pdf
Availability of AZ23C12-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AZ23C12-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C12-7
Internal Part NumberEIS-AZ23C12-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C12-7
Related LinksAZ23, AZ23C12-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ23C12-7 Details Description
Related parts for AZ23C12-7
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC RX 315MHZ/433MHZ ASK 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R SMD datasheet.pdf
LABEL 3X2" RED ON WHITE 50/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN B2B 50POS 0.5MM RA SMD datasheet.pdf
BULB SOCKET EARTH TERM 18-20AWG datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 15POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM TACH 12VDC datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf