Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C43-E3-18
AZ23C43-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C43-E3-18
Brief Description
DIODE ZENER 43V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C43-E3-18.pdf
Availability of AZ23C43-E3-18
QUANTITY
AZ23C43-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C43-E3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C43-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 32V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C43-E3-18
Related LinksAZ23C4, AZ23C43-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C43-E3-18 Details Description
Related parts for AZ23C43-E3-18
BATTERY NIMH AAA 1.2V 700MAH datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SC70-6 datasheet.pdf
CONN PLUG PHONE 1/4" 2POS SCREW datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 16K 48SSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC FPGA 768 I/O 1517FCBGA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN datasheet.pdf
60702A108 REAR PLUNGER RETAINER datasheet.pdf
D4SL-N4GFG-D5 datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 2.5V OE SMD datasheet.pdf