Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C43-HE3-18
AZ23C43-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C43-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 43V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C43-HE3-18.pdf
Availability of AZ23C43-HE3-18
QUANTITY
AZ23C43-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C43-HE3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C43-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 32V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C43-HE3-18
Related LinksAZ23C43, AZ23C43-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C43-HE3-18 Details Description
Related parts for AZ23C43-HE3-18
FUSE HOLDER BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SHEET COPPER FL 12.7X50.8MM 5/PK datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.326582MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SKT CONT SZ 20 ARINC datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf