Ohmite B20J10RE
B20J10RE picture photo
Mfg. Part Number
B20J10RE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 20W 5% AXIAL
Datasheet Download
B20J10RE.pdf
Availability of B20J10RE
QUANTITY
B20J10RE Order Process
Ship out your order
Specifications of B20J10RE
Internal Part NumberEIS-B20J10RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesBrown Devil® 200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B20J10RE
Related LinksB20J, B20J10RE Datasheet, Ohmite Distributor
B20J10RE Details Description
Related parts for B20J10RE
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH BUS-EXCH 18BIT 48-SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 YLW,YLW,YLW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf