EPCOS (TDK) B32529C3104K
B32529C3104K picture photo
Mfg. Part Number
B32529C3104K
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
B32529C3104K.pdf
Availability of B32529C3104K
QUANTITY
B32529C3104K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32529C3104K
Internal Part NumberEIS-B32529C3104K
PCN PackagingB32529 Series Box Length 31/Aug/2012
MKT B32529 Box Size 31/Aug/2012
MKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32529
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.287" L x 0.177" W (7.30mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32529C3104K
Related LinksB32529, B32529C3104K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32529C3104K Details Description
Related parts for B32529C3104K
MOSFET N-CH 500V 64A PLUS247 datasheet.pdf
CONN DIN M REV FEMALE 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 82MM datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 15POS CBL MNT datasheet.pdf