EPCOS (TDK) B32653A1472J
B32653A1472J picture photo
Mfg. Part Number
B32653A1472J
Brief Description
CAP FILM 4700PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
B32653A1472J.pdf
Availability of B32653A1472J
QUANTITY
B32653A1472J Order Process
Ship out your order
Specifications of B32653A1472J
Internal Part NumberEIS-B32653A1472J
Standard Package2,880
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32653
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32653A1472J
Related LinksB32653, B32653A1472J Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32653A1472J Details Description
Related parts for B32653A1472J
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 2400PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A TIN datasheet.pdf
MODULE MALE 20POS CRIMP datasheet.pdf
CRIMPER FOR 8281 1694 CABLES datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIA 4MM 1.2MM PW PNP NC datasheet.pdf
AB 4C 4#16 SKT STRAIGHT PLUG datasheet.pdf
GT 5C 2#4 1#12 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 10000PF 630V 10% RADIAL datasheet.pdf