EPCOS (TDK) B32654A2473K
B32654A2473K picture photo
Mfg. Part Number
B32654A2473K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 2KVDC RAD
Datasheet Download
B32654A2473K.pdf
Availability of B32654A2473K
QUANTITY
B32654A2473K Order Process
Ship out your order
Specifications of B32654A2473K
Internal Part NumberEIS-B32654A2473K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32654
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32654A2473K
Related LinksB32654, B32654A2473K Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32654A2473K Details Description
Related parts for B32654A2473K
IC DIFF LINE RCVR QUAD 16SO datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 5A 37.7 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE CERM 1.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
MOD WI-9C 16MB 4MB FLASH 25PK datasheet.pdf
LT DEBURRING ROLL 12"X30' A VFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf