EPCOS (TDK) B32911A5102M
B32911A5102M picture photo
Mfg. Part Number
B32911A5102M
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1000PF 20% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
B32911A5102M.pdf
Availability of B32911A5102M
QUANTITY
B32911A5102M Order Process
Ship out your order
Specifications of B32911A5102M
Internal Part NumberEIS-B32911A5102M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFilm Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32911
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC530V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32911A5102M
Related LinksB32911, B32911A5102M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32911A5102M Details Description
Related parts for B32911A5102M
BATTERY PACK NICAD 8.4V 600MAH datasheet.pdf
KIT EVAL FOR RF3854 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 9POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS datasheet.pdf