EPCOS (TDK) B37979N5151J000
B37979N5151J000 picture photo
Mfg. Part Number
B37979N5151J000
Brief Description
CAP CER 150PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
B37979N5151J000.pdf
Availability of B37979N5151J000
QUANTITY
B37979N5151J000 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37979N5151J000
Internal Part NumberEIS-B37979N5151J000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDigi-Key Leaded Ceramic Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37979N
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37979N5151J000
Related LinksB37979N, B37979N5151J000 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37979N5151J000 Details Description
Related parts for B37979N5151J000
IC OPAMP GP 35KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN 12PS 2MM HEADER R/A DL GOLD datasheet.pdf
IC RS485 DVR/RCVR FUL-DUP 14SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES 27 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
SPECIAL TRIM KIT FOR 18"X90" MAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 108POS .050 THRUHL datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf