EPCOS (TDK) B37981M5473K054
B37981M5473K054 picture photo
Mfg. Part Number
B37981M5473K054
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
Datasheet Download
B37981M5473K054.pdf
Availability of B37981M5473K054
QUANTITY
B37981M5473K054 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37981M5473K054
Internal Part NumberEIS-B37981M5473K054
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37981M
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37981M5473K054
Related LinksB37981M, B37981M5473K054 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37981M5473K054 Details Description
Related parts for B37981M5473K054
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
ADAPTER BNC FMALE TO DUAL B/PLUG datasheet.pdf
IP CORE CONVOLUT ENCODER ORCA 4 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf